Vad krävs av framtidens Arbetsförmedling?
Publicerad: 2026-06-02
Över hälften av arbetssökande är missnöjde med stödet från Arbetsförmedlingen visar en rapport som tagits fram av Fackförbundet ST. Detta till följd av Arbetsförmedlingens förändrade förutsättningar.
Om rapporten
Rapporten analyserar på vilket sätt stödet som ges till arbetssökande påverkats av myndighetens förändrade förutsättningar, liksom vad som behöver förändras framåt. Den bygger på två enkätstudier, en med arbetssökande och en med anställda på Arbetsförmedlingen. De visar båda på betydande brister och stora behov.
Rapporten drar slutsatsen att Arbetsförmedlingen är underdimensionerad och felorganiserad i förhållande till uppdraget, liksom till de stora behov som arbetssökande och andra aktörer på arbetsmarknaden har. Förändringar av myndighetens organisation och regeringens styrning av verksamheten är nödvändiga för att uppnå bättre resultat.
Vad krävs av framtidens Arbetsförmedling?
Här kan du ladda ner och ta del av hela rapporten.


Var det något i undersökningen med arbetssökande och anställda på Arbetsförmedlingen som förvånade dig?
– Vittnesmålen från arbetssökande som vill och behöver få stöd för att komma i arbete, men inte får det, är inte förvånande - men däremot nedslående. Utsagorna från frustrerade arbetsförmedlare som gör allt de kan men ändå inte har förutsättningar att ge rätt stöd likaså.
Med tanke på de många varningslampor som blinkade när den stora omformningen av Arbetsförmedlingen inleddes är det tyvärr ingen överraskning att läget är så illa som det är idag. Att myndigheten inte är rustad för att möta de stora behoven har varit tydligt ett tag nu. Vår rapport gör det faktumet omöjligt att ifrågasätta, och det blir dessutom väldigt tydligt vad det är som behöver förändras framåt.
Många har åsikter om Arbetsförmedlingen just nu, varför ska Fackförbundet ST också skriva en rapport?
– Att arbetsmarknaden fungerar på bästa sätt är en central fråga för vårt samhälle och den ekonomiska utvecklingen. Då är den också viktig för Fackförbundet ST. Våra medlemmar utgör dessutom nästan halva personalstyrkan på Arbetsförmedlingen. De sitter inne på en enorm kompetens om vad som funkar och inte funkar. Den behöver vi bidra med. Att vi också tillför perspektivet från de arbetssökande, som ytterst är de som påverkas av en dåligt fungerande arbetsmarknadspolitik, gör att vår rapport tillför stort värde till diskussionen om framtidens Arbetsförmedling.
Vill ST att allt ska bli som innan reformen av Arbetsförmedlingen 2019?
– Det spelar egentligen ganska liten roll hur Arbetsförmedlingen fungerade på 2010-talet. Det väsentliga är hur Arbetsförmedlingen behöver formas framåt, för att bli bättre rustat att möta 2020-talets utmaningar på arbetsmarknaden. Det är många, både arbetssökande och arbetsgivare, som förväntar sig mer av myndigheten. De anställda är övertygade om att de kan möta de förväntningarna, så länge de ges rätt förutsättningar.
Rapportens övergripande resultat
- Nästan hälften av de arbetssökande upplever det svårt att nå myndigheten.
- Över hälften av de arbetssökande är missnöjda med stödet.
- Många anställda bekräftar de arbetssökandes bild: exempelvis uppger hälften att stödet som ges inte är likvärdigt.
- Brister finns särskilt gällande lokal närvaro, individanpassning och samverkan med arbetsgivare och kommuner.
- Personer med stora stödbehov, långtidsarbetslösa och boende utanför storstäder drabbas särskilt hårt av bristerna.
“Det finns inte förutsättningar att jobba med arbetssökande. All tid äts upp av krångliga administrativa system och handläggningsrutiner och metoder som hela tiden ändras.”
Fackförbundet ST förslag för att fler ska komma i arbete:
- Att fysiska möten alltid ska kunna erbjudas vid behov
- Stödet till arbetssökande behöver bli mer personligt och individanpassat
- Vita fläckar där arbetsförmedlingen saknas måste täckas med nya former av lokal närvaro
- Arbetsförmedlingen måste få återta kontrollen över externa leverantörer
- Mer resurser krävs för en utvecklad och mer personalintensiv verksamhet
