STs logotyp

Sök

Avancerad sökning

Välj inom vilken rubrik du vill söka:

Medlemsenkät inför lönerevisionen

2012-01-11

Idag har Skånesektionen på Försäkringskassan liksom tidigare år skickat ut en medlemsenkät inför den kommande lönerevisionen. Enkäten ser lite annorlunda ut den här gången, eftersom en gemensam enkät ska användas av alla sektioner inom avdelningen.

Syftet med enkäten är som tidigare att STs löneförhandlare ska ha så bra underlag som möjligt vid förhandlingarna för att på ett bra sätt kunna ta ställning till arbetsgivarens bud och motivera ny lön för respektive medlem.

Sektionsstyrelsen uppmanar alla medlemmar att besvara enkäten och skicka in den snarast efter lönesamtalet som var och en ska ha med sin chef.

Om du av någon anledning inte har fått sektionens mail med enkäten, så kan du vända dig till ditt arbetsplatsombud eller styrelsens kontaktperson för din arbetsplats.

Sidansvarig: Claes Petterson.

Min sida

Bli medlem! 50 kr per månad betalar man som ny medlem i ST.

Avdelningssidor