Avtal 2010 AgV - Annette C kommenterar
Idag höll Fackförbundet ST avtalsråd för Arbetsgivarverkets (AgV) område.
Detta är STs största avtalsområde och omfattar myndigheter, affärsverk, universitet och högskolor och statsunderstödda stiftelser.
Just för stunden är OFR/S/P/Os avtal förlängt med två dagars uppsägningstid. Facket för Service och Kommunikation (SEKO) skrev, under förra veckan, på sitt avtal.
Här nedan kan du se och höra Annette Carnhede, ordförande i Fackförbundet ST kommentera avtalsläget.
OFR/S/P/O (Statstjänstemän, Poliser och Officerare) är ett förhandlande samverkansorgan för nio fackförbund som tillsammans organiserar drygt 100 000 anställda. Medlemmarna finns inom Fackförbundet ST, Polisförbundet, Officersförbundet, Lärarförbundet, Vårdförbundet, Försvarsförbundet, SFHL, Tull-Kust och Ledarna.



Kommentarer
Hjälp20:26 ons 13 okt 2010
Lyssnade på Annettes kommentar men fick inte
Anmälreda på vad vi tyckte!! Om det inte går att
tala om ännu (varför inte då?), så borde hon säga det och när vi medlemmar kan få reda på det. Jag har inte heller kunnat hitta hur förslaget till avtal ser ut eller vilka frågor som där är knepiga. Beror det på att jag letar dåligt?
annette11:04 tor 14 okt 2010
Till Hjälp.
AnmälVåra ursprungliga yrkande finns på ST:s hemsida. Så snart avtalet är i hamn går vi naturligtvis med information. Innan dess kan vi riskera att delar av det vi förhandlar om äventyras.